سالروز درگذشت ملک منصورخان صولت قشقایی

هرگز نمیرد آنکه دلش زنده شد به عشق                         ثبت است بر جریده عالم دوام ما
تیرماه یادآور کوچ ابر مردی ست که درتاریخ پر فراز و نشیب قشقایی و عشایر جنوب از لحاظ محبوبیت و صمیمیت و برخورداری از منش های نیک و پسندیده بی مانند است. وی ملک منصور خان صولت قشقایی فرزند دوم اسماعیل خان صولت الدوله سردار عشایر است که در سال 1282 شمسی در میان ایل قشقایی متولد شد. دوران کودکی او همزمان با جنگ نابرابر دولت استعمارگر بریتانیا و عمال داخلی آنان با صولت الدوله ( سردار عشایر ) بود.
لذا همزمان با این واقعه تنفر عجیبی از انگلیسی ها در ذهن او نقش بست. وی تحصیلات ابتدایی و متعارف خود را نزد معلمان خصوصی در ایل فرا گرفت. سپس با تبعید صولت الدوله و سایر سران قشقایی، وی نیز به همراه خانواده عازم تهران شده و در کالج آمریکایی البرز تهران مشغول به تحصیل شد.
ادامه مطلب
نویسنده: وحید رستمی

اطلاعیه برپایی نمایشگاه کتاب توسط انتشارات قشقایی

انتشارات قشقایی

   

نمایشگاه   به نام عید تا عید که از ۱۱ تیر شروع میشه و تا نیمه شعبان  ادامه داره. این نمایشگاه با همکاری شهرداری منطقه ا شیراز در محوطه شهرداری است که با ۴۰ در صد تخفیف هم همراه خواهد بود

 ادامه مطلب
نویسنده: مرضیه عربی

بدون شرح...!!ادامه مطلب
نویسنده: وحید رستمی

بهمن، دانشجوی حماسی قشقایی

با شروع اصطلاحات ارضی ،تاریخ پرفراز ونشیب ایران بار دیگر آبستن حوادث دیگری شد.قشقائیها درجنوب ایران بارهاوبارهاچه درمقابل استکبار بیگانه ویا استبداد داخلی،تاریخ زرین این مرزوبوم را باگلوله ورق زده بودند ونام قشقائی را بعنوان یادونشانی برای ایل خود به یادگار گذاشته بودند. یادگاری که حکومت مرکزی از موجودیت آن دلی خوش نداشت پس حکومتیان همواره دنبال فرصتی بودند تا به نحوی به سرکوبی ایل قشقایی بپردازند این بهانه با اصطلاحات ارضی شروع وجنوب ایران حماسه ساز می شود عوامل حکومت وقشقائیها در مقابل هم دیگرصف آرایی می کنند.
بهمن قشقایی که جهت ادامه تحصیل در رشته مهندسی هواپیما به کالج لندن رفته است به ایران باز میگردد.
بهمن فرزند سهراب خان قشقائی است. پدر وی همان شجاع مردی است که درسال 1273ه.ق در جنگ علیه انگلستان چنان از خود شهامت نشان داد که  شاه قاجار یک قبضه شمشیر یراق طلا به رسم خلعت به وی هدیه کرد.مأذون شاعر قشقایی درباره ی سهراب خان چنین سروده است:

هرکیم بیزیم کیمین درد وغم واری
باخسون بیزیم داستانا آغلاسون
آغلاسون تا گزلرنگ نم واری
گران درد بی درمانا آغلاسونا
اوکه یوخ دردنده حّد ونهایت
دردی ادر درد بیلنه سرایت
شهید لردن ذکر اولاندا حکایت
شهید الموش سهراب خانا آغلاسون
بهمن قشقایی در هفت سالگی جهت تحصیل در مدرسه صولت اقشقایی فیروز آباد ثبت نام کرد.سپس در میمند فارس با حمایت خواجه احمد زرینی تحصیلات خود راادامه داد وآنگاه جهت ادامه تحصیل در رشته مهندسی هواپیما عازم انگلستان شد.درآنجا با اجتماعات سیاسی ودانشجویان مبارز ایرانی آشنا شد وشیوه مبارزه مسلحانه را فرا گرفت.ادامه مطلب
نویسنده: وحید رستمی

سران ایل قشقایی و ارتباط با آلمانی ها

در جنگ جهانی دوم، کشور توسط دولتهای بیگانه اشغال شده و قحطی و کمبود مایحتاج، مردم را به ستوه آورده بود. پادشاه ایران ، جوانی بیست ساله و فاقد تجربه کشور داری بود و ارتشیان ما درجه لیاقت و شجاعت خود را در مقابله با این اجانب به زشتترین وجه نشان داده بودند.
محمد ناصر خان که در خانه اش در شهریار تهران در بازداشت خانگی بود، بعد از حمله متفقین به ایران، از شهریار فرار کرده و به میان ایل خود قشقایی رفت. در این موقع اولیاء ارتش و فرماندهی جنوب کشور به دنبال دستگیری محمد ناصر خان قشقائی بود ، چرا؟ جواب در تلگراف ملک زاده استاندار فارس به وزیر کشور ذکر شده است. " برادران قشقائی در آلمان با دولت آن کشور در تماس هستند و قول هائی به آنها داده شده است."
متفقین نگرانی آلمانی ها بودند و در داخل کشور قشقائی ها را عامل آنها می دانستند. و سعی داشتند که از همکاری این دو به هر شکل جلوگیری نمایند. دو برادر ناصر خان در ارتش آلمان حضور داشتند و انگلیسی ها هم از جریان آگاه بودند. اما چگونه این دو برادر در ارتش آلمان رفته بودند را باهم مرور می کنیم:
بعد از دستگیری وزندانی کردن صولت الدوله و ناصرخان ، ایل توسط نظامیان اداره می شد ولی ملک منصر خان اسما سمت ایلخانی ایل را داشت . بعد از فوت صولت الدوله در زندان قصر در تهران ، ملک منصور خان که ایلخان بی اختیار در میان ایل بود، از ایلخانی گری ایل قشقایی استعفا ء داده و برای تحصیل به انگلیس رفت.ادامه مطلب
نویسنده: وحید رستمی
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات