تبلیغات
جمعیت جـــوانان ایــــل قــشقائیدرگذشت محمد بهمن بیگی

آقای محمد بهمن بیگی بنیانگذار آموزش عشایر ایران و پدر تعلیم و تربیت عشایر در روز یازدهم اردیبهشت  ماه و در سن نود سالگی به دیدار معبود شتافت. این درد جانکاه را به جامعه عشایری و ادبی ایران و یکایک ملت بزرگ قشقایی تسلیت می گوییم.

محمد بهمن ‌بیگی، در سال 1299 در ایل قشقایی به دنیا آمد. پس از پایان دورهٔ كارشناسی حقوق در دانشگاه تهران كوشش خود را برای بر پایی مدرسه‌های سیار برای بچه‌های ایل آغاز كرد و با پی‌گیری‌های خود توانست برنامهٔ سوادآموزی عشایر را به تصویب برساند.
بهمن بیگی دریافته بود كه تنها راه نجات عشایر در بالا بردن سطح سواد آن هاست. از این رو با اراده و پشتکار دست به كار شگرفی زد و با تشكیل كلاس‌های عشایری و تربیت آموزشگران آگاه و متعهد برای تدریس و ایجاد كتابخانه‌های سیار قدم بزرگی در راه آموزش و پرورش کودکان عشایری برداشت.

بهمن بیگی بیست و شش سال از عمر خود را صرف آموزش و پرورش کودکان عشایری نمود.
او توانست دختران عشایری را نیز به مدرسه‌های سیار جلب كند و نخستین مركز تربیت معلم عشایری را بنیان نهاد. بهمن‌بیگی برای كوشش پی‌گیر خود در راه سوادآموزی به هزاران نفر كودك ترك، لر، كرد، بلوچ، عرب و تركمن، برندهٔ جایزهٔ سوادآموزی سازمان یونسكو شد. او تجربه‌های آموزشی خود را در چند كتاب در قالب داستان نوشته است. آثار ایشان مورد توجه زنده‌ یاد زرین‌كوب و دیگر استادان برجسته‌ قرار گرفته است.ادامه مطلب
نویسنده: وحید رستمی