تبلیغات
جمعیت جـــوانان ایــــل قــشقائیبنیاد جهانگیرخان قشقایی

 
در سمیرم؛
 بنیاد جهانگیرخان قشقایی راه‌اندازی می‌شود

 خبرگزاری فارس: رئیس فراكسیون عشایر مجلس شورای اسلامی گفت: به‌منظور توجه بیشتر به مسائل فرهنگی عشایر، بنیاد حكیم‌ جهانگیر خان قشقایی در سمیرم راه‌اندازی می‌شود.

به گزارش خبرگزاری فارس از سمیرم، بهروز جعفری در نخستین گردهمایی و مراسم احیای عشایر ایلات قشقایی و بختیاری در جهت ارتقا و حفظ ارزش‌های دینی، مذهبی و سنتی عشایر استان اصفهان اظهار داشت: به منظور توجه بیشتر به مسائل فرهنگی عشایر، بنیاد حكیم جهانگیر خان قشقایی در سمیرم راه‌اندازی می‌شود.


وی افزود: با توجه به اینكه جامعه عشایری از امكانات فرهنگی و آموزشی مطلوبی برخوردار نیست در قالب این بنیاد سهم عشایر در بخش اعتبارات فرهنگی مطالبه و توزیع می‌شود.
نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی حكیم جهانگیر خان قشقایی را از افتخارات ایل قشقایی در سطح كشوری و بین‌الملل دانست و افزود: این بنیاد در شهرستان سمیرم زادگاه این عارف و حكیم جهان اسلام راه‌اندازی می‌شود.
وی با اشاره به نقش بارز عشایر در سرنوشت سیاسی و حیات اقتصادی كشور گفت: با وجود اینكه جامعه عشایری در نقاط سخت‌گذر زندگی می‌كنند و از كم‌ترین شاخصه‌های توسعه انسانی برخوردارند اما در دفاع از نظام و انقلاب بیشترین اتحاد و هم‌بستگی را دارند.
جعفری تصریح كرد: شهرستان سمیرم با 5 هزار و 260 خانوار عشایری كوچ‌رو، بزرگ‌ترین شهرستان ییلاقی كشور است.
امام ‌جمعه سمیرم نیز در ادامه این نشست، جمعیت عشایری را برخاسته از هجرت و مهاجرت قبایل مختلف دانست و با اشاره به احادیث و آیات قرآنی اظهار داشت: مسئله هجرت مقدم بر سكونت بوده و در هجرت است كه انسان با كسب فضایل و تجربه به مقام عالی می‌رسد.
وی اضافه كرد: روش زندگی عشایر، سنت پیامبران است و اویس قرنی از جمله عشایر شترچرانی بود كه نزد پیامبر صلّی الله علیه و آله و سلّم بسیار ارزش و جایگاهی والا داشت.
حجت‌الاسلام‌ سید حبیب‌الله موسوی، با بیان اینكه یك‌ ساعت تفكر در هجرت در جهت تلاش برای زندگی، برابر 12 هزار ختم قرآن است، افزود: ارزش نمازی كه در بیابان و شرایط سخت خوانده می‌شود نسبت به نمازی كه در مكان‌هایی با تجهیزات و امكانات كافی اقامه می‌شود، چند برابر بیشتر است.
وی با تأكید بر حفظ و احیای رسم و رسوم باارزش دینی و مذهبی عشایر گفت: از تلاش گروه محققان و پژوهشگر كه در رابطه با مسائل فرهنگی عشایر در حال تحقیق و نوشتن كتاب با همكاری و از زبان خود عشایر هستند، تشكر می‌كنیم.
به گزارش فارس، عشایر استان اصفهان در قالب سه ایل بختیاری، قشقایی و عرب‌جرقویه با 9 هزار و 605 خانوار دارای 52 هزار و 984 نفر جمعیت است كه در شهرستان‌های سمیرم، شهرضا، دهاقان، چادگان، فریدونشهر و سایر شهرستان‌های استان اصفهان استقرار یافته‌اند.


ادامه مطلب
نویسنده: وحید رستمی